Pletací vzor „Kamienkové prúžky“

Pletací vzor „Kamienkové prúžky“

Ahojte,

pletacie vzory z priadze Antigone Vás myslím zaujali. Ďalším vzorom, ktorého rozpis som preložila z pôvodného znenia z blogu výrobcu De Rerum Natura je jednoduchý kamienkový vzor. Tzv. Granite stripes. Svedčí letným tričkám ale i detským pleteninám. Je pomerne jednoduchý a myslím, že ho zvládne každá. O drobných „náročnostiach“ sa zmieňujeme nižšie. Poďme na to 🙂

De Rerum Natura, Antigone - abysse, cobalt, myositis a mistral

NÁROČNOSŤ: stredná (3/5)

Tento celkom klasický vzor je založený na jednoduchých technikách (uberanie a nahadzovanie), ale vyžaduje si trochu sústredenia, aby ste ihlicu správne zapichli v rade uberaní a upravili vždy napätie priadze pre dosiahnutie pravidelného výsledku.

Tipy: Dávajte pozor, aby ste priadzu príliš neťahali v riadku, keď sa uberá, ale súčasne držte očká pokope, aby sa nerozdelili. Diagram môžete použiť ako pomôcku na sledovanie počtu riadkov lícového úpletu medzi jednotlivými pruhmi 🙂

NIEKOĽKO NÁPADOV NA POUŽITIE:

Tento vzor vytvára efekt vyvýšených, veľmi jemne prelamovaných prúžkov (najmä ak sú pletené z neelastickej priadze, ako je ľan) a je ideálny na dodanie trocha voľnosti pri úpletoch v námorníckom štýle, ktoré rady pletieme v lete. Je to tiež krásny vzor pre výbavičku alebo detské svetre pre naše väčšie zlatíčka.

Môžete sa pohrať aj s farebnosťou a prúžky zvýrazniť tak, že na upletenie 6. a 7. riadku použijete priadzu v kontrastnej farbe.

PODROBNÉ INFORMÁCIE:

Naša vzorka bola pletená z Antigone odtieň „myosotis“ s 3 mm ihlicami s 34 očkami x 50 riadkov. T.j. 16 opakovaní vzoru na šírku + 2 okrajové očká. Spolu 6 úplných opakovaní na výšku. (Vzniklo 6 prúžkov.).

V prípade, ak máte záujem o odtieň, ktorý skladom nemáme, všetky farby nájdete tu, kľudne mi napíšte na info@2sheeps.com, prezistím, či sa dá ešte objednať. Antigone sa pradie len pár krát v sezóne.

Vzorka na štvorec 10 cm x 10 cm vyžaduje 24 očiek x 34 riadkov. Riadky musia byť pletené opatrne s rovnakým napätím. (Gramáž úpletu je približne 0,6 g/cm2.)

Úplet zpredu, © De Rerum natura

Úplet zozadu, © De Rerum natura

Skratky:

k2tog = spliesť dve očká spolu za prednú nitku

RS = predná strana

WS = zadná strana

k (knit) = pliesť hladko

p (purl) = pliesť obratkom

Šedé polia označujú miesta bez potreby pletenia očiek, nakoľo sa v predchádzajúcom riadku spletalo. Jednoducho si ich akoby nevšímajte pri čítaní vzoru..

PÍSOMNÉ VYSVETLIVKY:

Vždy je potrebný párny počet očiek:

Riadky 1, 3 a 5 (RS, predná strana): pletieme hladko až do konca riadku

Riadky 2 a 4 (WS, zadná strana): pletieme obratkom až do konca riadku

  1. riadok (WS, zadná strana): k2tog až do konca riadka. Spletáme vždy dve očká hladko za prednú nitku spolu.
  2. riadok (RS, predná strana, k1, p1 in 1 stitich): každé očko rozprepletieme pletením hladko a následne obratkom (očko upletieme cez prednú nitku hladko, toto očko ponecháme ešte na ľavej ihlici, priadzu si presunieme dopredu. Následne toto očko upletieme obratkom. Priadzu založíme späť a súčasne pôvodné očko z ľavej ihlice spustíme).

Poznámka: pre menej prelamovaný výsledok môžete tieto nahadzovania nahradiť tzv. kfb = rozpliesť pletením očka za prednú nitku a následne za zadnú nitku.

  1. riadok (WS, zadná strana): pletieme obratkom do konca riadku.

Opakujte týchto 8 riadkov do dosiahnutia požadovanej výšky vzoru.

Pattern repeat = červeným rámikom je označený úsek vzoru, ktorý je potrebné opakovať, či už očká v riadku alebo riadky ako skupinu.

GRAF:

Ak použijete tento vzor na priadze Antigone , neváhajte sa oň s nami podeliť hastagom #tutoDRN na Instagrame alebo nám pošlite fotky svojich výtvorov. Či už nám alebo priamo výrobcovi priadze Antigone. Príjmené pletenie!

Prajem Vám príjmené letné pletenie. Vyskúšate tento rok Antigone?

Katarína z 2sheeps.com

Zdieľajte a dajte vedieť iným