Čiapka a nákrčník z priadze CROFT Tweed

Čiapka a nákrčnik CROFT TWEED

Čiapka a nákrčník z priadze CROFT Tweed

Ahoj, dnes sa rada podelím o návod na jednoduchú čiapku a nákrčník. Nahodíš očká na ihlice, upletieš a podaruješ. 🙂 Vianoce sú tu čochvíľa. Uštrikované, či všeobecne povedané, doma vyrobené darčeky sú naj. Skús to tieto Vianoce tak a možno to už aj tak robíš :). Set som sa rozhodla štrikovať z priadze CROFT Tweed. Priadza je zo 100% shetland vlny, má športový vzhľad, vhodná na každodenné nosenie. Je to 3-nitka. Na priadzi sa striedajú krátke farebné úseky, čo vo výsledku vytvára pleteninu, kde každé očko je iné a melír sa teda optický po uštrikovaní zahustí.

The CROFT Tweed
Dostupné farby CROFT Tweed

Napriek tomu, že je to 100% vlna, dovolím si tvrdiť, že takmer nepichá. Veľmi citlivé osoby mi dávajú spätnú väzbu, že trošku cítia, ale často sa aj stane, že nakoniec si priadzu na sveter vyberú. Shetlandské ovce patria totiž ku jemnovlnným plemenám. Teda ozaj možno očakávať vlnu jemnú a väčšine ľudí by vadiť nemala. Má veľmi ďaleko od klasickej zmesnej vlnenej priadze a oveľa bližšie k merinu. Zachováva si ale jej ľahkosťa pružnosť, v čom je odlišná od superwash úprav padavého úpletu z merina. Znie to možno ako prehováranie, ale snažím sa zreprodukovať moje nazbierané reálne skúsenosti od ľudí, ktorí si vlnu zakúpili, prípadne si ju mali možnosť na kurzoch aj dopredu „omakať“ a štrikovali z nej napokon pre seba pulóver.

SPOTREBA: 2 klbká priadze CROFT TWEED HEYLOR, na čiapku 87 g a na nákrčník zvyšok, t.j. 113 g

IHLICE: Plietla som na 5 mm kruhových ihliciach ako odporúča výrobca priadze. Kto veľmi neuťahuje alebo má rád čiapky hustejšie pletené, kľudne môže použiť aj 4,5 mm. Potom odporúčam urobiť vzorku patentu a miery porovnať.

VEĽKOSŤ: dámska čiapka na obvod 55-58 cm, dĺžka čiapky 24 cm (je mierne predĺžená). Nákrčník je dlhý 35 cm, v úzkej časti má obvod 38-40 cm, v širokej 58-60 cm. Merané vkľude. Vo výsledku ako príjemný rolák aj na hrubší krk.

NÁVOD:

www.2sheeps.com
Priadza CROFT Tweed, odtieň heylor

ČIAPKA
Na kruhové ihlice si nahoď 84 očiek. Následne vlož označovač a očká spoj do kruhu. Začni pliesť na striedačku jedno hladké a jedno obrátené očko až po koniec riadku. Opakuj ešte 12 krát, výsledný patent by mal mať dĺžku cca 5 cm.
Ak chceš dosiahuť efekt úzkeho hladkého očka ako mám ja, pleť ho za zadnú nitku, čím sa Ti nite prekrížia. Obrátené očko pleť klasicky. Takýto patent má dve výhody.
Nielen, že sa mi to vo výsledku páči a hodí k nasledujúcemu vzoru, ale je aj pružnejší a pevnejší.

Na záver patentu nahoď 21 očiek. Upleť 4 očká hladko a nahoď 1 nové očko spôsobom, že vytiahneš ľavou ihlicou priečnu niť z predchádzajúceho riadka. T.j. naber ľavou ihlicou spodnú priečnu niť predchádzajúceho riadka spredu dozadu a cez prednú niť ľavej ihlice prepleť nové hladké oko. Opakovanie 4 očká hladko a 1 pridať pletieš až do konca riadka po označovač.
Na záver máš na ihlici 105 očiek. Dôležité je mať násobok piatich. Budeš to potrebovať pre vzor.

ČIapka CROFT TWEED Heylor
2 hladké očká s a striedajú s troma „hráškovými“

VZOR:
V nepárnom riadku pleť (3 hladké očká, 1 obrátené, 1 hladké očká)* a opakuj až po koniec riadka po označovač.
V párnom riadku pleť (2 hladké očká, 1 obrátené, 1 hladké, 1 obrátené)* a opakuj až po koniec riadku po označovač. Vzor vytváraj až do celkovej dĺžky pleteniny 19 cm. Potom počas šiestich riadkov čiapku zúž na posledných 14 očiek, ktoré spolu stiahni. Ja som uberala nasledovne:

V 1. riadku som spletala prvé 2 očka v hráškovom vzore (to je ten zrnitý medzi dvoma hladkými očkami vždy) na jedno hladké alebo obrátené. Ideálne takým očkom, aby bolo opačné ako to zostávajúce tretie. (84 očiek zostalo)
V 2. riadku som spletala zostávajúce dve očká hráškového vzoru na jedno obrátené. (63 očiek)
V 3. riadku som spletala dve hladké oká prúžkov na jedno hladké oko (42 očiek zostalo)
V 4. riadku každé obrátené oko spleť s nasledujúcim hladkým okom hladkým spôsobom (21 očiek zostalo)
V 5. riadku každé 2. a 3. očko rátajúc od označovača spleť hladkým okom (14 očiek zostalo)
V 6. riadku všetky očká spleť zostávajúcou niťou, t.j. navleč ich na ňu a zauzli. Priši brmbolec, Ja prišívam tak, aby body prišitia boli od seba vzdialené aspoň 2-3 cm, menej potom visí.

NÁKRČNÍK
Na kruhové ihlice si nahoď 100 očiek. Následne vlož označovač a očká spoj do kruhu. Začni pliesť na striedačku jedno hladké a jedno obrátené očko až po koniec riadku. Opakuj ešte 18 krát, výsledný patent by mal mať dĺžku cca 8,5 cm.
Ak chceš dosiahuť efekt úzkeho hladkého očka ako mám ja, pleť ho za zadnú nitku, čím sa nite skrížia. Obrátené očko pleť klasicky.

Potom pokračuj vzor.
V nepárnom riadku pleť (3 hladké očká, 1 obrátené, 2 hladké očká)* a opakuj až po koniec riadku po označovač.
V párnom riadku pleť (2 hladké očká, 1 obrátené, 1 hladké, 1 obrátené)* a opakuj až po koniec riadka po označovač. Vzor výtváraj až do celkovej dlžky pleteniny 28 cm. Ideálne, ak Ti zostane 20 g priadze na koncový patent.

Poznámka: Nákrčník je pletený celý čas na 100 očkách v kruhu, nikde sa nepridáva.

Na záver pleť patent ako na začiatku. Od označovača po označovač na striedačku 1 hladké očko za zadnú niť a 1 obrátené očko. Mne vyšlo 12 riadkov, t.j. 5,5 cm. Najprv si upleť čiapku. Nákrčník pleť do dlžky, ktorú ti to dovolí. Ná zaverečný patent Ti má zostať 20 g priadze.

Na ukončovací riadok som použila posledných 3,5 g priadze a ukončovala pružným zakončením. Je to dôležité, nákrčník sa na dekolte pekne roztvorí a lepšie hreje 🙂 Od označovača som uplietla dve očká, ktoré som prehodila aj na ľavú uhlicu súčasne s pravou a splietla novým okom. Ku tomuto oku som pridala ďašie na hladko upletené oko a opäť pichla ľavou ihlicou súčasne a splietla spolu novým okom. Dôjdi až do konca a zkonči uzlíkom, ktorý môžes aj s nitkou nenápadne zapošiť do pleteniny na rubovej strane.

Výsledný darček v čase dopisovania článku už teší nového majiteľa, moju maminku. Výrobok sa ozaj vydaril a bude ju hriať celú zimu. 100% vlna je materiál, ktorý uprednostňujem vždy a nemusí to byť merino. Máme veľa iných jemnovlnných plemien, ktoré si rada vyskúšam a vyberiem podľa projektu, ktorý práve tvorím. A veru nepichá :), zhodnotil moj „precitlivelý“ otec. Juch! 🙂

Zdieľajte a dajte vedieť iným

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *