Milostný list Shetlandom

Milostný list Shetlandom

OD MARY JANE MUCKLESTONE A GUDRUN JOHNSTON

Mary Jane Mucklestone nikdy nezabudne, keď prvýkrát dorazila na Shetlandy. Nič iné, len všade voda, kam až oko dovidelo. Malé lietadlo konečne pristálo na krátkej pristávacej dráhe ohraničenej Atlantickým oceánom a Severným morom.

„Keď prídete na Shetlandy, ste až do poslednej chvíle úplne obklopení morom. Vďaka tomu si uvedomíte, ako ďaleko od všetkého Shetlandsky sú – bolo by jednoduchšie ich minúť, ako sem trafiť,“ hovorí Mary Jane.

Pokiaľ ide o Gudrun Johnston, zakaždým, keď sa vráti na Shetlandy, prinesie jej to rovnaký pocit pokoja. Ten pocit pramení z doširoka otvorenej nekonečnej krajiny.

„Zhlboka sa nadýchnem vzduchu a všetko pustím preč. Potom mám pocit, že môžem opäť jasne myslieť.“

Je čas na krátku lekciu zemepisu, keď vám Mary Jane a Gudrun predstavia Shetlandy – inšpiráciu, ktorá stojí za úpletmi Grand Shetland Adventure Knits.

Mary a Gudrun sú priateľky a dizajnérky pleteného oblečenia, ktoré sa inšpirovali Shetlandami a ich remeselnými tradíciami, najmä shetlandskou čipkou a farebným pletením na Fair Isle. Túto jeseň vydáva Laine Publishing svoju knihu Grand Shetland Adventure Knits, akýsi milostný list Shetlandom.

Cestu na Shetlandy si našli rôznymi spôsobmi. Američanka Mary Jane spoznala ďaleké ostrovy vďaka farebnému vypleteniu. Vždy ju zaujímala história pletenia a ako roky plynuli, preslávila sa svojimi návrhmi a knihami z Fair Isle.

Na druhej strane vzťah Gudrun so Shetlandami je veľmi osobný. Odtiaľ pochádza rodina jej otca a jej matka Patricia Johnston bola návrhárkou, ktorá v 70. rokoch minulého storočia založila spoločnosť na výrobu pletenín s názvom The Shetland Trader. Gudrun sa narodila na Shetlandoch, ale keď mala päť rokov, rodina sa presťahovala na pevninu, do Škótska a spojenie s ostrovmi tak stratila.

Keď jej rodičia odišli do dôchodku, presťahovali sa späť na Shetlandy. Približne v rovnakom čase začala Gudrun pliesť. Žila hlavne v USA so svojím americkým manželom, ale pri návšteve svojich rodičov skúmala Shetlandské tradície pletenia.

„Pletenie mi dalo šancu spoznať moje korene novým spôsobom.“

Vietor, svetlo a farby

Väčšina pletiarok pravdepodobne pozná shetlandskú vlnu a pletenie na Fair Isle, ale koľkí z nich nakoniec vedia, kde je súostrovie na mape sveta?

Možno je teda čas na krátku hodinu zemepisu. Shetlandské ostrovy ležia severne od Veľkej Británie, medzi Faerskými ostrovmi a Nórskom, asi 170 kilometrov od pevniny Škótska. Aj keď sú Shetlandy oficiálne súčasťou Škótska, sú do značnej miery samostatným subjektom. Pretože ostrovy patrili Nórsku, stále môžete vidieť veľa nórskych vplyvov v miestnom dialekte, názvoch miest a spôsobe života. Na ostrovoch žije o niečo viac ako 20 000 ľudí, z ktorých asi tretina žije v hlavnom meste Lerwick. Súostrovie tvorí jeden väčší ostrov (pevnina) a desiatky menších. Len 16 z nich je obývaných. Jedným z nich je Farflung Fair Isle, maličké miesto s asi 60 obyvateľmi.

Na Shetlandoch je horizont formovaný jemnými zelenými kopcami. Nie je tu veľa stromov, takže na ostrovoch je vždy veterno. Pobrežie je často členité a skalnaté a nikdy nie ste ďaleko od mora.

„Na Shetlandoch vás možno najviac udivuje svetlo. V lete sú noci dlhé a dokonca aj v zime, keď je slnko nízko a nie je veľa denného svetla, má svetlo veľmi krásnu kvalitu,“ hovorí Gudrun.

Mary Jane je fascinovaná miestnou mentalitou vytrvalosti. Po stáročia museli ostrovania využívať dostupné zdroje čo najlepšie. Pletiarky tiež prišli na spôsoby, ako čo najlepšie využiť čas a dostupné materiály. Napríklad medzi zrkadlovými polovicami motívu Fair Isle je často jeden centrálny rad, ktorý je ideálny na spotrebovanie najmenšieho množstva zvyškovej priadze. Výsledkom sú prekvapivé farebné kombinácie.

Dlhá tradícia pletenia

Historicky povedané, pletenie na Shetlandoch bol spôsob, ako zarobiť peniaze. Miestne pletiarky po stáročia predávali svoje výrobky obchodníkom a rybárom, ktorí prišli na ostrovy zo severnej Európy.

„Keď sa rozprávate najmä so staršími, stále zisťujete, že na Shetlandoch bolo pletenie niečo, čo ste jednoducho museli robiť a nielen zábava,“ hovorí Gudrun.
V 40. rokoch 19. storočia sa Shetlandy preslávili svojou čipkou, ku ktorej najhorlivejším obdivovateľom patrila samotná kráľovná Viktória. Pletenie na Fair Isle tiež dostalo kráľovskú podporu, keď v 20. rokoch 20. storočia vtedajší princ z Walesu pózoval na portréte vo svetri Fair Isle a chodil v nich hrať golf. V 60. rokoch 20. storočia nosili svetre Fair Isle celebrity ako Paul a Linda McCartneyovci i Twiggy.

V módnom priemysle sa tradície Shetlandov niekedy využívajú bez škrupúľ. Niektoré značky používali slová Fair Isle pri marketingu pletenín, ktoré nemali nič spoločné so Shetlandami alebo pletením Fair Isle.

V sedemdesiatych rokoch sa celé umenie pletenia na Shetlandoch stalo na chvíľu ohrozené. V Severnom mori sa našla ropa, ktorá zrazu zabezpečila miestnym ľuďom nové, dobre platené pracovné miesta. Ceny vlny boli nízke, remeselné firmy boli zatvorené. Počas niekoľkých posledných desaťročí sa však objavilo nové ocenenie pre pletenie a shetlandskú vlnu. Miestna vysoká škola ponúka štúdium textilu, nová generácia dizajnérov používa shetlandskú vlnu na vytváranie súčasných pletenín a každoročný festival Shetland Wool Week sa rozrástol na obrovskú udalosť.

Moderné interpretácie

Napriek svojej malej veľkosti mali Shetlandy veľký vplyv na svet pletenia. Napríklad Fair Isle sa niekedy používa ako všeobecný termín na označenie všetkých druhov pleteného farebného vypletania. Prísne vzaté, je to však len jeden druh farebnosti s vlastným špecifickým súborom pravidiel. Napríklad tradičné vzory Fair Isle nikdy nepoužívajú viac ako dve farby v jednom riadku.

Mary Jane aj Gudrun vo svojej tvorbe spájajú shetlandské tradície s modernými technikami a interpretujú ich vlastným spôsobom.

„Považujem za dôležité ctiť si tradície a pamätať si, kde do histórie zapadajú. Zároveň však musíte byť pripravení preskúmať, čo by ste s nimi ešte mohli robiť. Takto zostanú tradície živé,“ uvažuje Gudrun.

Mary Jane je obzvlášť fascinovaná spôsobom, akým pletenie na Fair Isle vytvára interakciu rôznych farieb. Chce povzbudiť pletiarky, aby boli odvážne a používali aj tie druhy odtieňov, ktoré považujú za šokujúce alebo škaredé. Aj keď je váš prvý dojem z danej priadze „pančucháče po babičke“, v kombinácii s inými priadzami môže fungovať úžasne.

„Často musíte presadiť svoje obľúbené farby, aby mohli byť dokonalé vo Vašom projekte. Tu je niečo trochu jasnejšie, tu niečo neutrálne,“ hovorí Mary Jane.
Pre Gudrun bola tradícia shetlandskej čipky hlavným zdrojom inšpirácie. Jedným z klasických odevov, ktorým sa nechala inšpirovať, je takzvaný Shetland hap, typ šatky. Hapy sú tiež s čipkou, ale sú hrubšie a praktickejšie ako ľahké čipkované šatky.

„Shetlanďania ich používali ako vrchné oblečenie a dávali ich ako darčeky novonarodeným deťom,“ hovorí Gudrun.

Úplety na výlet na Shetlandy

Mary Jane a Gudrun sa spoznali pred pätnástimi rokmi, najskôr online a potom aj osobne. V roku 2014 začali organizovať pletacie pobyty na Shetlandoch, aby sa o svoju lásku k ostrovom podelili s ostatnými. Stretnutia sa ukázali byť také populárne, že museli stanoviť jednorazový limit pre zúčastnených jednotlivcov. Teraz sa ich organizovania vzdali, ale prišla do popredia nová inšpirácia – kniha, ktorú Mary Jane a Gudrun nazývajú svojou labuťou piesňou k týmto výletom.

Grand Shetland Adventure Knits reflektuje na ich čas strávený na Shetlandoch so siedmimi vzormi od každej z nich. Sú to tie praktické odevy, ktoré by si zbalili na výlet na Shetlandy: ponožky, pulóver vhodný na turistiku alebo čiapka, ktorá udrží vlasy na mieste, keď fúka vietor.
„Našou knihou sme chceli uctiť Shetlandy a to, ako nás ako dizajnérov ovplyvnil čas, ktorý sme tam strávili,“ vysvetľuje Gudrun.

Kniha tiež predstavuje niektoré z ich najcennejších miest na Shetlandoch s krátkymi esejami o dňoch, ktoré tam strávili. Mary Jane hovorí, že hlavnou myšlienkou knihy – ktorá je relevantná kdekoľvek na svete – je: „Urob si svoje vlastné dobrodružstvo!“

„Každý môže použiť túto premisu na miesto, ktoré je mu vzácne. Miesto, kam sa môžu znova a znova vracať a zakaždým ho vidieť novými očami. Toto je naše veľké shetlandské dobrodružstvo, no svoje vlastné dobrodružstvo môžete zažiť, kdekoľvek chcete.“

Text:  Maija Kangasluoma
Fotografie: Sini Kramer

Článok bol prevzatý a preložený z blogu Laine Publishing

Zdroje: Shetland.org, Wikipedia.

Grand Shetland Adventure Knits 

obsahuje 14 vzorov pletenín od ponožiek a čiapok až po farebné svetre.

Krátke cestovateľské príbehy predstavujú niektoré z obľúbených miest Mary Jane a Gudrun, ktoré treba navštíviť. Zoberú vás na nezabudnuteľnú cestu na miesto, ktoré – napriek svojej malej veľkosti a odľahlej polohe – malo veľký vplyv na svet pletenia.

Zdieľajte a dajte vedieť iným