Shetlandské ovce

2sheeps.com Shetlandská ovca

Shetlandské ovce

Shetladské ovce, ako samotný názov napovedá, sú anglickým plemenom pochádzajúcim zo Shetlandských ostrovov, ale dnes sú už rozšírené aj v iných častiach Európy. Sú plemenom stredného vzrastu, ktoré zvládneme chovať aj my, nežnejšie polovičky. Samička dosahuje hmotnosť približne 40 kg, samec okolo 50 kg. Chovajú sa na vlnu vysokej kvality, menej na mäso, čo je dané ich veľkosťou. Z jedného jedinca získate približne jedno kilo potnej vlny, výnimočne viac. U niektorých jedincov je možné vlnu namiesto strihania na jar pomaly povyťahovať. Prirodzene ju „strácajú“. Nie je to ale pravidlom, skôr menej častým javom. Tieto ovce bývajú prevažne zdravé, odolné a preto sú vhodným plemenom aj pre začínajúceho chovateľa.

Shetlandská ovca vo veku 7 mesiacov

Shetlandské ovce sa zaraďujú ku pôvodnému, primitívnemu plemenu, čo by mohlo vyvolávať dojem, že je ich vlna hrubá a drsná na výrobu priadze. Opak je pravdou. Patria ku jemnovlnným plemenám s úžasnou farebnou škálou srsti, čo je možné využiť na výrobu krásnych priadzí aj v prirodzených odtieňoch. S nadšením to využívajú hlavne priadky, či menšie pradiarne. V komerčnej výrobe sa často stretávame s farbenými priadzami, napríklad u nás znača Croft, resp. Croft Tweed. Dopyt vyvoláva ponuku. Hrúbka vlákna je na krku a pleciach do 20 mikrónov, v zadnej časti je o niečo hrubšia, 25-35 mikrónov. Tieto čísla (okolo 20 mic) sú pomerne blízke srsti z merina oviec, čo cítime už na pohmat. Veľmi však závisí od chovateľov a ich snahy pridávať do chovu „novú krv“ a tým zamedziť výskytu pesíkov (hrubších vlákien, ktoré znižujú jej kvalitu a priemernú jemnosť vlny) a udržiavajú tak svoje shetlandské ovce v ich primitívnom, prípadne poloprimitívnom zaradení.

srsť shetlandských oviec
Srsť shetlandských oviec je často viacfarebná

Srsť shetlandských oviec dorastá do dĺžky 5-10 cm, je nádherne jemne zvlnená, často s ináč zafarbenou spodnou časťou vlákna. Rozlišujeme 11 hlavných odtieňov, ale celkovo až do 33 rôznych farebných variácií. (1) Srsť má podsadu, strihá sa raz do roka. Pri samotnom ručnom spracovaní sa nám ľahko vytvárajú „tweedové“ zhluky. Ak dáme pozor, vieme ich výskyt minimalizovať. (Opatrný je treba byť hneď od samého začiatku, už pri praní potnej vlny.)

Pre chovateľa patria shetlandské ovce ku plachejšiemu plemenu. Po čase si na Vás zvyknú, ale prídu skôr zo zvedavosti, či ste im nedoniesli niečo pod zub. Aspoň kúsok zelene, ktorá je určite iná mimo ohradu, v ktorej sa pasú :). A často za Vami volajú, sú veru hlučnejšie. Aspoň toľko moje skúsenosti. Temperament je daný primitívnosťou plemena. Radi preskakujú ohradník, ktorý by iné ovečky rešpektovali, skáču až do výšky jedného metra a utekajú pred Vami, keď zbadajú čo len náznak Vašej snahy „skrotiť ich“. Mám na mysli napríklad ohmatať si ich dorastajúcu hebkú srsť :).

Napriek všetkým vlastnostiam, ktoré z nich robia plemeno žijúce menej kontaktným spôsobom s človekom, máme ich aj my doma a boli mi inšpiráciou ako v začiatkoch pri ponáraní sa do vlneného sveta, tak aj pri tvorbe tohto eshopu. Začala som hľadať spracovateľov shetlandskej vlny a skončila pri podstatnej širšej škále priadzí zamerených na plemená.

Verím, že týmto nadšením, čo vo mne jedného dňa nečakane vzniklo, postupne nakazím aj Vás . 🙂

Katarína z www.2sheeps.com

Čiapka z ručne spracovanej vlny zo shetlandských oviec
Štrikovaná čiapka z ručne spracovanej vlny zo shetlandských oviec

Referencie:
1 B. Smith, The Spinner’s Book of Fleece. 2014.

Zdieľajte a dajte vedieť iným

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *