Pletací vzor „Vlny“

De Rerum Natura Abysse vzor

Pletací vzor „Vlny“

Ahojte,

pletacie vzory z priadze Antigone Vás myslím zaujali. Po predchádzajúcej dohode s výrobcom De Rerum Natura som článok z pôvodného znenia na jeho blogu preložila a povieme si ako sa pletie jednoduchý vzor s vlnkami. Hodí sa na okraje alebo ako centrálny panel na tele. Je už na Vás ako dlho sa s ním chcete pohrať. :). Všetky obrázky sú prevzaté od výrobcu priadze Antigone, De Rerum Natura.

De Rerum Natura, Antigone - abysse, cobalt, myositis a mistral

NÁROČNOSŤ: stredná (3/5)

Vzor sa dá pomerne ľahko naučiť naspamäť a vyžaduje si, aby ste zvládli iba jednoduché naberanie (M1R) a uberanie (K2tog). Zmeny sa robia len v dvoch riadkoch z ôsmich, čo dáva veľmi dobrý pomer efekt/náročnosť 🙂

Tip: Po každom opakovaní vzoru môže byť užitočné umiestniť si na konci riadku otvárací označovač, ktorý vám pomôže sledovať vzor.

NIEKOĽKO NÁPADOV NA POUŽITIE:

Vzor poskytuje krásny textúrovaný a prepracovaný efekt bez prelamovania, vďaka čomu je obzvlášť univerzálny, najmä na použitie ako celoplošný vzor alebo ako centrálny panel (napríklad umiestnením 3 až 5 opakovaní vzoru po celej výške odevu).

Súhra nárastov a poklesov vytvára vlnový efekt, čo môže byť tiež zaujímavé využiť aj ako okraj len na niekoľko riadkov (napríklad 3 opakovania x 4 riadky) v kombinácii s hladkým úpletom, aby ste vytvorili vlnitý okraj, ktorý pekne zvýrazní manžety alebo spodnú časť svetra.

TECHNICKÉ INFORMÁCIE:

Vzorka na obrázku bola pletená z Antigone, odtieň „abysse“ s 3 mm ihlicami z 35 očiek a 50 riakov, t.j. 3 opakovania vzoru na šírku + 2 okrajové očká pletené hladko. Celkovo 13 opakovaní na výšku.

Vzorka 10 x 10 cm: 24 očiek x 34 riadkov. Pletené s rovnakým napätím. (Gramáž približne 0,6 g/cm2)

V prípade, ak máte záujem o odtieň, ktorý skladom nemáme, všetky farby nájdete tu, kľudne mi napíšte na info@2sheeps.com, prezistím, či sa dá ešte objednať. Antigone sa pradie len pár krát v sezóne.

Úplet s vlnkami zpredu, © De Rerum natura

Úplet s vlnkami zozadu, © De Rerum natura

Skratky:

M1R = Nahodenie očka smerujúce doprava za priečnu nitku v predchádzajúcom priadku. (Ľavou ihlicou zdvihnite priečnu nitku v predchádzajúcom riadku zozadu dopredu a upleťte za prednú nitku hladko. Ja si pomáham trošku aj pravou ihlicou pri nahodení tejto nitky na ľavú ihlicu, následne si prednú nitku na ihlici navoľním.)

k2tog = spliesť dve očká spolu za prednú nitku

k (knit) = pliesť hladko. Ak je uvedná aj čislica, napr k1, označuje počet očiek pletených hladko.

p (purl) = pliesť obratkom

WS = predná strana úpletu

RS = zadná strana úpletu

Pattern repeat = červeným rámikom je označený úsek vzoru, ktorý je potrebné opakovať, či už očká v riadku alebo riadky ako skupinu.

PÍSOMNÉ VYSVETLENIA:

Potrebujete vždy násobok 11 očiek:

  1. riadok (RS, predná strana): pliesť až do konca riadka hladko
  2. riadok (WS, zadná strana): pliesť až do konca riadka obratkom

Riadok 3: *k2tog x 2, (M1R, k1) x 3, M1R, k2tog x 2, opakujte od * do konca riadka

  1. riadok: pliesť až do konca riadka obratkom

Opakujte riadky 1-4.

GRAF:

Ak použijete tento vzor na priadze Antigone , neváhajte sa oň s nami podeliť hastagom #tutoDRN na Instagrame alebo nám pošlite fotky svojich výtvorov. Či už nám alebo priamo výrobcovi priadze Antigone. Príjmené pletenie!

Prajem Vám príjmené letné pletenie. Vyskúšate tento rok Antigone?

Katarína z 2sheeps.com

Zdieľajte a dajte vedieť iným