Pánska čiapka z priadze Coopknits Sock Yeah! DK

Pánska čiapka z priadze Coopknits Sock Yeah! DK

Na začiatku bola potreba uštrikovať čiapku teplú, nie veľmi hrubú, ideálne z tyrkysovej farby. Priateľ si hneď siahol na Sock Yeah! DK a povedal, že je vybraté. Farba sedí, jemnosť pre citlivú mužskú pokožku, ktorá zacíti aj nemožné tiež a farba bola vynikajúca, má ju rád. (Vybral si odtieň Anemoi.)

Coopknits Socks Yeah DK

Bola to trošku aj výzva. Je detailista. A tiež štrikované veci má zažité z detstva. Pocity nadšenia to neboli : ). Po rokoch sa rozhodol pre prvú pletenú vec, keďže vie, že nepichľavých priadzí tu na policiach nájde veľa a nejako ho viac vecí na ihliciach presvedčilo, že dnešné pletené veci vyzerajú aj účelne aj moderne.

Napriek tomu, že výrobca odporúča ihlice 3,5 mm, zvolila som 2,75 mm. Kôli potrebe kompaktnosti úpletu na čiapke. Siahla som po skrátených ihliciach ChiaoGoo o dĺžke 10 cm s lankom 20 cm. Takto som nemusela vyťahovať lanko v každom riadku a štrikovala som plynule dookola. Keď bolo treba, nadpojila som ešte jedno 35cm lanko a skúšalo sa. Na skrátené ihlice si je potrebné trošku zvykať, ale vyplatí sa.

Socks Yeah DK a ihlice ChiaoGoo 10cm/ 2,75mm

Po upletení vzorky mi vyšlo, že na obvod hlavy 58 cm, ak má čiapka sedieť tip-top, bude treba nahodiť cca 124 očiek. Potrebovala som súčasne číslo deliteľné 4, aby som mohla robiť patent dve hladké a dve obrátené očká.

Na začiatok riadku, po spojení nahodených očiek, som vložila označovač a plietla nasledovne. Patent pozostával z 30 riadkov. Patent sa bude obýbať, na uši treba v zime teplo. Následne bez zmeny počtu očiek som plietla iba hladko. Takto som urobila ďalších 22 riadkov a potom už začala zužovat.

Keďže som mala 124 očiek v riadku, rozhodla som sa urobiť 5 línií (vrtuliek, či akokoľvek to voláte), na ktorých som zužovala. Očka som rozdelila označovačmi po 25, ale posledná časť mala 24. Vždy pred označovačom som spletala dve posledné očká spolu. Stále rovnakým spôsobom, bez otáčania cez predné nitky. (Štýlom v angličtine označovaným ako k2tog, t.j. knit 2 together). Najprv v každom 2. riadku. Spolu som urobila 18 riadkov, 9 spletacích a 9 bez uberania. Posledný riadok bol bez uberania, osemnásty.

Čiapka Coopknits Socks Yeah DK

Následne som uberala v každom riadku a to 11 riadkov po sebe. Zostalo mi na ihlici 24 očiek a ešte som urobila 4 riadky bez zmeny v počte očiek a čiapku zakončila prevlečením odstrihnutého konca priadze cez všetky zostávajúce očká.

Celková spotreba bola 68g. Z troch 50 g pradienok tak urobíte 2 čiapky. Celkom aj ekonomické.

Pletenie na 2,75 mm ihliciach je trošku pomalšie, ale hrúbka priadze Vám predsa v tej rýchlosti trošku pomáha. Je to tak na dva dlhé večery. Čiapku som len jemne preprala vo vlažnej vode s Euclanom, vystískala v uteráku (neskrúcala) a do rána sa na vlažnom radiátore aj vysušila. Na horúci určite nedávajte.

Sedí absolútne presne, počas pletenia som ju neustále prirovnávala. Práve preto som sa rozhodla Vám našepkať aj môj rozpočet očiek, ktorý Vám môže pomôcť.

Príjemné večerné pletenia pri čaji či pohári vínka prajem!

Pánska čiapka Coopknits Socks Yeah DK

Zdieľajte a dajte vedieť iným

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *