John Arbon Mill – pradiareň so srdcom

John Arbon Mill – pradiareň so srdcom

Z každej pradiarne vždy vychádza krik a nárek strojov. Ich rytmické pohyby sú priam hypnotické. Pohybujú sa hore a dole, hovoria tomu, akoby dýchali. Pradiareň John Arbon Textiles je naviac ešte v niečom iná. Tento rodinný podnik je jedným z mála maloobjemových česacích a spriadacích pradiarní, ktoré stále fungujú vo Veľkej Británii. Bol založený pred devätnástimi rokmi a ich hlavným cieľom je návrat k pôvodnej textilnej výrobe udržateľným získavaním lokálnej surovej vlny a jej premenou na vysoko kvalitné česance a priadze.


Majiteľ pre svoju pradiareň starostlivo zhromaždil a láskyplne obnovil všetky svoje stroje. Mnohé zachránil zo starých, tradičných pradiarní, keď sa zatvorili. Tieto stroje im prirástli natoľko k srdcu, že často okolo nich tvoria príbehy. Každému sa dostalo pomenovanie, ktoré plne odráža jeho vlastnosti a keďže udržať ich v chode je časovo náročné, o to väčší vzťah si k nim vytvorili. Veria, že pre tie výsledné vlnené „dobroty“ sa to oplatí.

Pradiareň sa nachádza v srdci severného Devonu, kde si John a Juliet vytvorili svoj domov. Okolitá krajina Exmoor je typická pre svoj stále sa meniaci výhľad na valiace sa rašeliniská, machové údolia a dramatické útesy – všetky obývané bohatou ponukou miestnych plemien oviec. John v maximálne možnej miere používa vlnu z oviec chovaných a strihaných v tejto krajine. Pri experimentovaní s rôznymi miestnymi plemenami si našli niekoľko svojich obľúbených favoritov, medzi ktoré patrí aj Exmoor Blueface, kríženec Exmoor Horn a Bluefaced Leicester. Ich nádherné vlnené vlákno s nádychom rias a lesku je hlavnou zložkou v Johnovej rade priadzí a česancov značky Devonia a tiež Exmoor Sock 4ply. Vlnené vlákno plemena Zwartbles je ich ďalšie obľúbené vďaka svojej dĺžke a prirodzene tmavo hnedej farbe. Vyrábajú z neho priadzu Exmoor Zwartbles s prírodným odtieňom a zároveň pridávajú do svojich priadzí a česancov pre úžasnú hĺbku tónu.

Pulóver Oare Water Jumper od Emily K Williams. Návod si je možné zakúpiť na stránke pradiarne. Priadzu Devonia 4ply, z ktorej je pletený nájdete u nás.

Každý deň je v tejto v pradiarni iný, každý je ale tvorivý a napĺňa ich spokojnosťou. Hodiny práce, ktoré sa vložia do výroby priadze v pradiarni a následne do pleteniny pri štrikovaní alebo háčkovaní sú odrazom odhodlania, zmyslu pre tradíciu a kreativitu všetkých z nás. Všetci v nej zanechávame odtlačok svojich rúk a prispievame k zachovaniu tohto vlneného remesla, ktoré je jednoducho nádherné.


Poz.: V našej ponuke máme momentálne priadzu Devonia 4ply. Pevne veríme, že postupne ponuku z tejto pradiarne doplníme z tých priadzí, ktoré ponúkajú aj pre iné eshopy.

Zdroj: www.jarbon.com

P

Zdieľajte a dajte vedieť iným

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *